Aktywne przejścia dla pieszych

Aktywne przejścia dla pieszych

Gdy kierowcy brakuje wyobraźni to nawet oznaczenia pionowe, że zbliża się do przejścia dla pieszych nie pomogą. Aby zapewnić bezpieczeństwo zwłaszcza w tak newralgicznych miejscach jak centra wsi, przejścia przy szkołach warto zamontować przy drodze aktywne przejście dla pieszych do zna ku D-6.

Aktywne przejście dla pieszych montowane wraz ze znakiem D-6 oznaczającym, że w danym miejscu przez przejście dla pieszych to najlepsze rozwiązanie, które na pewno zwróci uwagę kierowcy, że zbliża się do miejsca, po którym porusza się wielu pieszych.

Przysłowiowa zebra zwłaszcza w centrum małej miejscowości, przez którą przebiega główna droga, przy szkole, urzędzie to przestrzeń, po której piesi powinni bezpiecznie się poruszać, dlatego w gestii zarządcy drogi jest wykonanie maksymalnej ilości oznaczeń, aby każdy kierowca wiedział, że tu trzeba zwolnić.

Przepuszczanie pieszych na przejściach powinno być standardem. Wymuszanie przez ludzi możliwości przejścia przez ulicę w wyznaczonym do tego miejscu to niestety wciąż codzienność.

Aktywne przejście to doskonała perspektywa wizji bezpieczeństwa na drodze.

Do takiego zestawu w celu większego oddziaływania na kierowców można jeszcze dodać lampę, która będzie oświetlała pasy na drodze od góry oraz odblaskowe oczka najezdniowe umieszczone w okolicy przejścia.

Takie kompleksowe zabezpieczenie z pewnością wpłynie na poprawę bezpieczeństwa.

Piesi nie będą obawiać się, że nie są widoczni na drodze, a kierowcy z pewnością będą uważniejsi w takich miejscach.

Zaletami aktywnego przejścia dla pieszych jest łatwy montaż urządzenia oraz jego energooszczędność, ponieważ posiada panel solarny. Zasilanie pozwala zestawowi uruchomić oświetlenie na znaku, kiedy zadziała czujnik ruchu. Znak włącza się, kiedy do przejścia zbliża się pieszy. Dzieje się tak, żeby kierowca miał czas na maksymalnie spowolnienie samochodu, a osoba mogła spokojnie przejść przez ulicę.

Takie oznaczenia są bardzo potrzebne zwłaszcza w mniejszych miejscowościach albo miejscach o natężonym ruchu pieszych, także tymczasowo, jak na przykład przy szkołach.

Statystyki są zatrważające, bo mimo oznakowania pionowego i poziomego wciąż dochodzi do bardzo wielu wypadków na przejściach dla pieszych.