Światła ostrzegawcze

Tym razem przeglądniemy sygnalizację tymczasową, której zadaniem jest zabezpieczenie miejsc robót drogowych.

Odpowiednio ustawiane lampy, tablice kierunkowe, sygnalizacje skutecznie prowadzą kierowcę na odcinku remontowanej drogi.

Elementy, które wskazują kierunek jazdy kierowcy to tablice kierunkowe, montowane na przyczepach, maszynach wykorzystywanych przy pracach w pasie jezdni, już z daleka ostrzegając. Lampy LED odpowiednio ustawione migają pokazując kierowcy, po której stronie ma ominąć pojazd/maszynę.

Tablice o wymiarach 60x60, 70x70, 90x90, 105x105 cm są zasilane z akumulatora bądź instalacji elektrycznej pojazdu.

 

Innym rodzajem świateł, które ustawia się na pojazdach to fala świetlna na belce. Taka fala odpowiednio podłączona do zasilania już z daleka ostrzega kierowcę, że zbliża się do miejsca gdzie trzeba zachować szczególną uważność. Może to być miejsce, gdzie doszło do niebezpiecznej sytuacji, a na miejscu pracują służby ratownicze, na których aucie zamontowano taką falę na belce. Innymi motywami, które wymagałyby takiego zabezpieczenia są odchylenia pasa ruchu lub zmiana w organizacji.

Najpopularniejszych elementem wykorzystywanym w regulacji ruchu na odcinku remontowanej drogi jest sygnalizacja tymczasowa, która usprawnia poprowadzenie ruchu wahadłowego.

System bezprzewodowej sygnalizacji składa się z wózków z akumulatorami, na których wysięgnikach zamontowane są 3 lampy LED (zielona, żółta, czerwona) jak w klasycznej sygnalizacji drogowej.

Kompaktowe wymiary, możliwość złożenia lampy oraz wózki wyposażone w kółka pozwala na wygodne rozstawieniu, a po zakończeniu robót przesuwanie wózków w inny rejon.