Jak przygotować samochód do zimy? Praktyczne porady

Jak przygotować samochód do zimy? Praktyczne porady

Kiedy rozpoczyna się sezon zimowy, warunki na drogach mogą ulec zmianie w każdej chwili. Dlatego też właściwe przygotowanie samochodu może mieć kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa pasażerów, szczególnie gdy temperatura panująca na zewnątrz spadnie poniżej 0. Poniżej znajdziesz kilka rad, o tym jak przygotować samochód na zimę.

Jak przygotować auto do zimy?

Można wyróżnić kilka istotnych sposobów na to, jak przygotować samochód na zimę. Na początku warto zacząć od skontrolowania i wymiany płynów eksploatacyjnych. Płyn chłodniczy, choć dopasowany do zmiennych warunków pogodowych wraz z upływem czasu może stracić swoje właściwości. Dlatego też, jeśli nie mamy pewności, co do jego stanu, warto po prostu wymienić go na nowy, aby uniknąć zamarznięcia. Ma to duże znaczenie, bowiem płyn ten znajduje się w bloku silnika, który na skutek zlodowacenia może zostać rozerwany. Równie ważnym aspektem jest także odpowiedni poziom płynu hamulcowego. Obecność wody czy zanieczyszczeń w tej cieczy ma negatywny wpływ na skuteczność hamowania, co w przypadku trudnych warunków na drodze może mieć ogromne znaczenie dla zachowania bezpieczeństwa. To szczególnie ważne w sezonie zimowym, w którym nie trudno o oblodzenia i śnieg.

Jakie opony na zimę wybrać?

Opony zimowe i konieczność ich wymiany nikogo nie dziwi. Jednak dalej wielu kierowców zastanawia się, które z dostępnych na rynku modeli warto wybrać. Przede wszystkim opony te powinny mieć minimalnie 4 mm bieżnika, w przeciwnym razie ich skuteczność w trudnych warunkach zostanie znacznie obniżona, zbliżając się do skuteczności opon letnich. Kolejnym ważnym aspektem jest wymiana wszystkich kół na nowe. Opony zimowe założone tylko na przednie koła nie dadzą pożądanych rezultatów, a ze względu na różnice w osi opon nie będą stabilne. Tylko zbieżne koła będą w stanie zapewnić i bezpieczeństwo podczas jazdy. Dodatkowo opony zimowe warto wymieniać przynajmniej raz na 5 lat. Po upływie tego czasu opona może nie mieć już odpowiedniej przyczepności i stabilności, co może mieć znaczenie szczególnie na zaśnieżonych drogach.

Sprawdź niezbędne akcesoria

Przygotowanie pojazdu do zimy to nie tylko kwestie techniczne, które pomimo niezwykle istotnego znaczenia mogą okazać się niewystarczające w trudnych warunkach pogodowych. Wtedy warto zdecydować się na zakup dedykowanych akcesoriów zimowych, takich jak między innymi:

  • • skrobaczka do szyb,
  • • odmrażacz do szyb,
  • • odmrażacz do zamków.

Jeśli mamy problemy z akumulatorem niezbędne okażą się również kable rozruchowe. Wszystkie z nich zdecydowanie uproszczą nam nawet najbardziej trudny zimowy okres.

Przygotowanie auta na zimę

Przygotowanie auta na zimę nie jest trudne, jednak wymaga odpowiedniego planu i zaangażowania. To bardzo ważne, ponieważ zimowe warunki na drogach potrafią nas mocno zaskoczyć. Dlatego też przyłóżmy odpowiednią uwagę do stanu technicznego auta i sprawdźmy również stan hamulców, światła, wycieraczki i inne. Z pozoru nieistotne sprawy mogą mieć znaczenie podczas jazdy w niesprzyjających warunkach pogodowych i wpływać negatywnie na sterowność auta. Tylko sprawny technicznie pojazd może być bezpiecznym środkiem transportu.