Jak skutecznie poprawić widoczność w samochodzie?

Jak skutecznie poprawić widoczność w samochodzie?

Istnieje kilka czynników, które osłabiają widoczność w samochodzie. Na mniejsze pole widzenia na drodze wpływ mają zaparowane szyby, zmatowiałe reflektory czy szron pojawiający się zimą na samochodzie. Usunięcie przyczyn problemów jest ważne dla zwiększenia komfortu jazdy i zapewnienia bezpieczeństwa na drodze. Sprawdź, jak poprawić widoczność w samochodzie i przygotować auto na wyruszenie w trasę.

Usuwanie szronu z szyb samochodowych

Powszechnie wykorzystywanym sposobem na zaszronione szyby w samochodzie jest usuwanie warstwy lodu skrobaczką do szyb. Kierowcy powinni jednak zdawać sobie sprawę, że poza wątpliwą wygodą tej metody, może ona przyczyniać się także do niszczenia auta. Dzieje się tak zwłaszcza, gdy pod warstwą szronu znajduje się piasek – pod wpływem ucisku taki skrobak może stworzyć rysy na powierzchni szyb. Lepszym sposobem na to, jak poprawić widoczność na drodze i usunąć uciążliwy szron, jest zastosowanie specjalistycznej chemii.

Pod ręką warto mieć zarówno preparaty zapobiegające zamarzaniu szyb, jak i usuwające już powstałą warstwę szronu. W pierwszym przypadku wystarczy obficie spryskać szyby wieczorem, by rano nie pojawiła się na nich warstwa lodu. Odmrażacze stosować należy z kolei na zaszronione szyby – na kilka minut po spryskaniu samochód powinien być gotowy do jazdy. Warto pamiętać, że stosowanie chemii sprawdza się tylko w przypadku niewielkich mrozów. Gdy temperatury spadają dużo poniżej zera, lepiej zastosować maty na szyby, które osłonią je przed osadzaniem się szronu.

Zaparowane szyby – jak skutecznie się ich pozbyć?

Przyczyny zaparowanych szyb w aucie są różne i w zależności od źródła problemu inne będzie także jego rozwiązanie. Dobrze więc znać popularne sposoby na zaparowane szyby w samochodzie, by poprawić widoczność na drodze. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na filtr kabinowy, którego wymiana może zapobiec parowaniu szyb. Zapchany filtr powoduje gromadzenie wilgoci wewnątrz auta i utrudnia jej odparowywanie.

Podczas zimy warto usuwać też nadmiar wody ze środka pojazdu. Wnoszony na gumowe dywaniki śnieg z czasem się roztapia, a po ogrzaniu osadza na szybach w postaci pary. Dobrze więc wylewać nadmiar wody z dywaników i osuszać wnętrze auta. Inny sposób na zaparowane szyby w samochodzie to stosowanie preparatów mających zapobiegać osadzaniu wilgoci. Niektóre z nich działają nawet do kilku tygodni. Pod ręką warto mieć także ściereczkę z mikrofibry, która poprawi widoczność na drodze w chwili, gdy para mimo wszystko pojawi się na szybach.

Zadbane lampy zwiększą widoczność na drodze

Zmatowiałe i zarysowane reflektory przednie także przyczyniają się do słabszej widoczności w samochodzie. Rozwiązaniem problemu jest spolerowanie zniszczonej warstwy. Jak i czym czyścić lampy samochodowe, by przywrócić ich pełną sprawność?

  • • Ostudź lampy i postaw samochód w zacienionym miejscu.
  • • Poleruj reflektory papierem ściernym, mocząc go w wodzie. Używaj tylko wilgotnego papieru.
  • • Osusz klosz, nałóż pastę polerską i poleruj lampę maszynką polerską z kołami filcowymi.
  • • Usuń resztki pasty i zabezpiecz reflektory specjalnym środkiem.

Przed polerowaniem należy odpowiednio zabezpieczyć karoserię znajdującą się wokół lampy. W ten sposób można zapobiec sytuacji, gdy podczas polerowania reflektorów uszkodzeniu ulegnie lakier lub plastikowe elementy pojazdu.

Mniejsze pole widzenia na drodze zwykle jest efektem osadzania się szronu i pary wodnej na szybach bądź skutkiem zmatowienia reflektorów. Wiedza o tym, jak poprawić widoczność w samochodzie, jest ważna, a jej zastosowanie wpływa na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Część wymienionych metod można zastosować w aucie bezpośrednio przed wyruszeniem w trasę, inne będą wymagały zakupu odpowiednich preparatów i narzędzi. Warto mieć je pod ręką.