Kontrola lamp samochodowych przed zimą

Kontrola lamp samochodowych przed zimą

Przygotowując samochód na okres zimowy, należy pamiętać o tym, jak ważna jest wymiana opon i płynów eksploatacyjnych. Te czynności mają duży wpływ na komfort i bezpieczeństwo jazdy w trudnych warunkach. Jednak niewielu wie o tym, jak ważne jest sprawdzenie świateł w pojeździe. To przede wszystkim dzięki nim możemy dobrze widzieć drogę podczas jazdy. Podpowiadamy, jak właściwie skontrolować stan lamp w samochodzie.

Lampy samochodowe i ich znaczenie

Lampy samochodowe często zamiennie nazywane reflektorami czy światłami, stosowane są w celu odbijania i kierowania strumienia światła pochodzącego z żarówki w kierunku jezdni. Dzięki ich sprawności możemy widzieć i kontrolować całą przestrzeń pojazdu. Zimą mamy do czynienia z krótkim dniem i długą nocą. Właśnie wtedy coraz częściej używamy nie tylko świateł mijania, ale również i drogowych. Lampy samochodowe ulegają jednak częstym zmatowieniom i zabrudzeniom, które negatywnie wpływają na jakość światła i jego zasięg. Ograniczona widoczność to duży problem szczególnie podczas jazdy po zmroku. Jednak istnieją skuteczne sposoby, które pozwolą pozbyć się tego problemu.

Czym czyścić lampy samochodowe?

Czyszczenie lamp samochodowych nie jest problematyczną czynnością. Możemy z tym defektem poradzić sobie samodzielnie, wykorzystując w tym celu specjalistyczny zestaw do regeneracji lub pastę lekkościerną, papier ścierny o gradacji 2000 i polerkę. To bardzo proste czynności, z którymi powinniśmy poradzić sobie na własną rękę. Wystarczy zabezpieczyć taśmą część lakieru samochodowego zlokalizowanego obok reflektorów, aby uniknąć jego uszkodzeń. Następnie za pomocą papieru ściernego zamoczonego w wodzie rozpoczynamy ścieranie zmatowionej powierzchni. Robimy to z wyczuciem, równomiernie, aby nie zeszlifować powierzchni klosza. Następnie nakładamy pastę lekkościerną i polerujemy powierzchnię za pomocą miękkiej gąbki. Czynność wykonujemy aż do uzyskania satysfakcjonującego nas efektu.

Jak wyczyścić lampy samochodowe od środka?

Aby wyczyścić lampy do samochodów od środka, konieczny jest demontaż reflektorów. W tym celu należy otworzyć maskę pojazdu i znaleźć śruby wewnętrzne. Następnie odłączyć zasilanie lamp (zwykle to cztery kostki elektryczne). Jeśli nie jesteś w stanie zrobić tego samodzielnie, polecamy skorzystanie z usług specjalistów w warsztacie samochodowym. Następną czynnością jest zdjęcie lamp, wyjęcie żarówek i rozpoczęcie czyszczenia od środka. Poszczególne elementy wewnętrzne warto dokładnie umyć za pomocą gąbki nasączonej wodą z płynem. Następnie należy wytrzeć klosz do sucha za pomocą ściereczki z mikrofibry. Na koniec należy dokładnie zamontować reflektory z powrotem na swoje miejsce.

Zadbaj o stan świateł w okresie zimowym

Reflektory do samochodów dość często ulegają zabrudzeniom i zmatowieniom. Warto więc wiedzieć, jak właściwie o nie zadbać. W zdecydowanie większej ilości przypadków poradzisz sobie na własną rękę. To ważne, aby lampy samochodowe były w doskonałym stanie szczególnie w porze zimowej. Warto więc kompleksowo zadbać o ich stan już przed sezonem zimowym tak, aby żadna pogoda nie stanowiła dla nas problemu.