Hurtownia drogowa

Auto elektryczne wizją przyszłości

Samochody elektryczne to rzeczywistość, ale czy to luksus na miarę przeciętnego Iksińskiego?

W sieci aż huczy od nowych doniesień na temat aut elektrycznych, spekulacji nie brakuje, czy staną się one rzeczywistością, a punkty pokryte panelami fotowoltaicznymi, do ładowania aut zastąpią część stacji benzynowych? To są pytani a o odległą przyszłość, chociaż z drugiej strony w Norwegii to już rzeczywistość.

E-mobilnośc to także wyzwanie dla branży Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego. Modyfikacja oferty, odpowiedzi na potrzeby i popyt na nowości to z pewnością wyzwania.

Obserwując to co się dzieje można uznać, że każda stacja ładowania powinna być wyposażona w próg zwalniający, elastyczny słupek, barierki lub ochraniacze, które można przykleić na rogach dystrybutora. Ponadto przydadzą się separatory, elastyczne krawężniki lub znaki.

Już pojawiły się nowe oznakowania poziome na parkingu przy stacji ładowania, za chwilę przydadzą się tez znaki drogowe z „wtyczką”.

Podajemy kilka ciekawych faktów dotyczących e-samochodów i ich przyszłości:

  •            Obecnie w Europie jest ponad 150 podmiotów realizujących projekty w dziedzinie autonomii jazdy. 
  •            5 000 pojazdów elektrycznych jeździ po naszych, polskich drogach.
  •            W Polsce jest 640 stacji ładowania e-aut
  •            Powstał Licznik elektromobilności, uruchomiony przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) oraz Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM).
  •        PGE Nowa Energia zamierza rozwijać car sharing samochodów elektrycznych i w tym celu przejęła spółkę 4mobilty, która jest trzecią firmą na polskim rynku pod względem liczby pojazdów. Flota 4mobility to 300 samochodów.
  •        GreenWay Polska największa stacja ładowania aut, podwyższa moc wybranych stacji z 50 do 100 kW. W połowie roku spółka chce zainstalować ultraszybkie stacje o mocy 350 kW przy autostradzie A1.
  •        Poczta Polska też stawia na mobilność i we wrześniu ma kupić 20 samochodów, z silnikiem elektrycznym, o ładowności do 800 kg.
  •        Ford zainwestował już 500 mln dolarów w startup Rivian, który opracowuje samochód elektryczny, który ma wejść do oferty e-samochodów Forda. Będą to 2 modele aut mały pick-up i 7 osobowy SUV, o zasięgu 400 mil, które trafią do sprzedaży w 2020 r.
  •        Samochody elektryczne to przyszłość car sheringu, który rozwija się w wielkich miastach. Jest to forma wypożyczalni aut, bardziej zbliżona do wypożyczalń rowerów.  
  •        Projekt Triggo to realizacja Polaka, który również chce przyczynić się do rozwoju mobilności e-samochodów. Pracuje on nad małym autem ze składanym podwoziem, który docelowo ma być dedykowany wypożyczalniom aut. Ten niewielki samochód ma być idealny co zatłoczonych centrów dużych miast, gdzie poszukiwana jest każda przestrzeń parkingowa. Ale największa rewolucja jaką niesie Triggo to eliminacja kierowcy w około 75 %.
  •        Renault i Nissan cały czas ulepszają swoją ofertę e-samochodów, a w tym celu otworzyły w Szanghaju nowe centrum badawczo-rozwojowe. Będą tam prowadzone prace nad elektrycznymi, autonomicznymi i inteligentnymi samochodami.
  •        Autonomiczny autobus z silnikiem elektrycznym to już nie sfera marzeń. Pierwszy na świecie tego rodzaju autobus należy do Volvo, model 7900 Electric. Autobus, którego nie będzie obsługiwał człowiek to niewątpliwe science fiction w motoryzacji, a raczej e-motoryzacji.
Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

Nowe konto

Masz już konto?
Zaloguj się lub zrestartuj hasło