Hurtownia drogowa

Kierowanie ruchem przez policjanta. Czy wiesz, jak odczytać jego gesty?

Kierowanie ruchem przez policjanta nie zdarza się na drodze zbyt często. Być może z tego powodu część z nas nie wie, jak poprawnie odczytywać jego gesty na skrzyżowaniu z ruchem kierowanym. Aby być przygotowanym na taką sytuację w czasie jazdy, przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź, co oznaczają.

Kiedy policjant kieruje ruchem?

Funkcjonariusze policji to osoby, które są upoważnione do kierowania ruchem. Zwykle za bezpieczeństwo na drodze odpowiada sygnalizacja i znaki drogowe, jednak w określonych sytuacjach wymagana jest ich interwencja oraz ręczne kierowanie ruchem. Przykładem takiego zdarzenia jest wypadek na drodze, konieczność rozładowania zakorkowanych ulic i skrzyżowań, awaria sygnalizacji świetlnej lub wydarzenie w wyniku którego została zmieniona organizacja ruchu. To właśnie wtedy kierujący ruchem policjant odpowiada za płynność przejazdu oraz bezpieczeństwo kierowców i pieszych.

Czy znaki wydawane przez policjanta kierującego ruchem są wtedy ważniejsze od znaków drogowych i sygnalizacji? Tak. Wynika to z art. 5 ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Co oznaczają gesty policjanta kierującego ruchem?

Skrzyżowanie o ruchu kierowanym wymaga od kierowców znajomości gestów, które wykonuje na miejscu oddelegowany policjant. Poniżej zapoznasz się z najważniejszymi znakami, które powinieneś znać.

1. Zakaz wjazdu

Jeśli policjant kierujący ruchem podnosi obie ręce i trzyma je poziomo – oznacza to zakaz wjazdu na skrzyżowanie. Obowiązuje to zarówno wtedy, gdy jest on odwrócony przodem do pojazdów, jak i tyłem.

2. Zezwolenie na wjazd

Jeśli osoba kierująca ruchem jest zwrócona do pojazdów bokiem z opuszczonymi wzdłuż ciała rękami, jest to jednoznaczne z zielonym światłem sygnalizacji, czyli możemy wjechać na skrzyżowanie.

3. Zmiana sygnalizacji

Policjant kierujący ruchem uprzedza o zmianie sygnalizacji poprzez podniesienie prawej ręki do góry oraz utrzymanie lewej ręki w pozycji poziomej.

4. Przywołanie pojazdu

Osoba, która kieruje ruchem, może również przywołać pojazd i wskazać mu miejsce, w którym powinien się zatrzymać. Znak ten określany jest poprzez wyciągnięcie ręki pod kątem w kierunku jezdni.

5. Zezwolenie na skręt w lewo

5.1. Pojazdom nadjeżdżającym z lewej strony

Wskazanie lewą ręką pojazdów znajdujących się z lewej strony, przy jednocześnie wyciągniętej przed siebie prawej ręce, a następnie zmiana ułożenia rąk na dwie z przodu to pozwolenie na bezpieczny manewr pojazdów w lewo.
Znak dotyczący zezwolenia na skręt w prawo wygląda tak samo w przypadku zezwolenia skrętu w lewo. Zmienia się jedynie pozycja policjanta (wskazuje pojazd i kierunek ruchu prawą ręką).

5.2. Pojazdom nadjeżdżającym z prawej strony

Policjant kierujący ruchem zezwala na skręt w lewo poprzez zatrzymanie ruchu z lewej strony, czyli podniesienie lewej ręki oraz zgięcie prawej ręki skierowanej na pojazdy, którym udziela zezwolenia.

6. Zatrzymanie ruchu

Podniesienie lewej ręki skierowanej stroną wewnętrzną w kierunku pojazdów to znak policjanta kierującego ruchem oznaczający konieczność zatrzymania się. Najczęściej w tym momencie należy poczekać na dalsze sygnały zezwalające na opuszczenie skrzyżowania.

Osoba kierująca ruchem – kto może nią być?

Warto wiedzieć, że osoba kierująca ruchem to nie tylko policjant. Wspomniana wcześniej ustawa Prawo o ruchu drogowym (a dokładniej art. 6.) reguluje również kwestię uprawnień do kierowania ruchem. Takie pozwolenie mają również m.in. żołnierze, Straż Graniczna, Służba Celno-Skarbowa, inspektorzy ITD, strażnicy gminny i miejscy oraz osoby działające w imieniu zarządcy drogi. Przeczytaj poprzedni artykuł: Nowe przepisy ruchu drogowego 2021- sprawdź 3 najważniejsze zmiany!

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

Nowe konto

Masz już konto?
Zaloguj się lub zrestartuj hasło