
Kultura jazdy – 6 nawyków, o które warto zadbać będąc kierowcą
Kultura jazdy to rzadko spotykane zjawisko, szczególnie na polskich drogach. W jaki sposób zadbać o innych uczestników ruchu oraz jakie nawyki zaliczane są do tzw. dobrych obyczajów za kierownicą? Czytaj dalej, aby poznać najważniejsze z nich. Kultura jazdy samochodem to nie tylko dobre nawyki. Część zasad wynika bezpośrednio z przepisów ruchu drogowego, jednak nie każdy kierowca o nich pamięta. Dziś przypomnimy kilka najważniejszych zasad, które świadczą o tym, że jesteś kulturalnym kierowcą.
Zachowujesz bezpieczną odległość
Unikasz tzw. jazdy na zderzak. Utrzymujesz na drodze bezpieczną odległość od innych pojazdów. Dzięki temu nie tylko dbasz o bezpieczeństwo – odpowiednia odległość pozwoli szybko zareagować w razie niespodziewanej sytuacji, ale również unikasz sytuacji, w której kierowca przed Tobą jest "zmuszony" przyspieszyć lub nerwowo zerkać w lusterko wsteczne.
Sygnalizujesz swoje manewry
Skręcasz? Zmieniasz pas ruchu? Sygnalizujesz to odpowiednio wcześniej. Używasz kierunkowskazów, aby ostrzegać oraz informować innych uczestników ruchu o tym, co zamierzasz zrobić. Dobra komunikacja pomiędzy kierowcami na drodze to klucz do odpowiedniej kultury jazdy na drodze.
Jeździsz na suwak
Dbasz o płynność ruchu na drodze, stosując zasadę jazdy na suwak. Ustępujesz pierwszeństwa innym pojazdom np. przy zwężeniu dwóch pasów lub w miejscach, gdzie kończy się prawy pas. Umożliwiasz bezpieczną zmianę pasa innym pojazdom, które znajdują się na kończącym się pasie ruchu.
Ułatwiasz jazdę innym kierowcom
Jedziesz prawy pasem po drodze ekspresowej i widzisz, że ktoś chce włączyć się do ruchu – co robisz? Dobrym nawykiem, który świadczy o kulturze jazdy, jest zjechanie na lewy lub środkowy pas i umożliwienie innemu kierowcy bezpiecznego włączenia się do ruchu. Oczywiście taki manewr wykonujesz tylko wtedy, gdy jest on bezpieczny dla Ciebie i nie powoduje groźnej sytuacji wobec pozostałych uczestników ruchu.
Pomagasz innym włączać się do ruchu
Ułatwienie jazdy innym kierowcom może się przejawiać również w ustępowaniu pierwszeństwa. Jeśli widzisz, że ktoś chce włączyć się do ruchu np. z ulicy podporządkowanej, a jego widoczność może być ograniczona – zwalniasz lub zatrzymujesz się, aby mógł on w bezpieczny sposób wykonać ten manewr. Tego rodzaju sytuacja może zdarzyć się szczególnie na zatłoczonych ulicach lub w centrach miast, gdzie ruch na głównej ulicy jest bardzo duży, a włączenie się z bocznych uliczek utrudnione dla kierowców.
Pamiętasz o pieszych i rowerzystach
Jeździsz podczas ulewnego deszczu? Przejeżdżając przez ulice, na których jest wiele dziur, starasz się je omijać (w bezpieczny sposób) lub zwalniasz, aby nie zafundować pieszym lub rowerzystom darmowego prysznicu z kałuży. Taki manewr nie zawsze jest możliwy, jednak świadczy o kulturze jazdy i z pewnością jest doceniany przez pieszych przeprawiających się chodnikiem w strugach deszczu. Przeczytaj poprzedni artykuł: Postępowanie na miejscu wypadku – czy wiesz, jak zareagować?
W tej samej kategorii
- 5 przedmiotów, które zawsze powinieneś mieć w swoim samochodzie
- Montaż lustra drogowego krok po kroku – zrób to sam!
- Nowe przepisy ruchu drogowego 2021- sprawdź 3 najważniejsze zmiany!
- Jaki najazd na krawężnik zamontować, aby ułatwić sobie wjazd do garażu lub posesji?
- Lustro drogowe – jak załatwić jego montaż w miejscu o ograniczonej widoczności?