Oznakowanie parkingu dla niepełnosprawnych
Miejsce parkingowe dla niepełnosprawnych to bardzo ważny element w projektowaniu całego parkingu.
Takie miejsce powinno być możliwie jak najbliżej obiektu, do którego ma się dostać osoba, powinno mieć odpowiedni rozmiar oraz być prawidłowo oznaczone. Wszystkie te informacje znajdziecie w tym artykule.
Zacznijmy od rozmiaru.
Przy lokalizacji lub budowie/przebudowie miejsca dla niepełnosprawnych należy brać pod uwagę wymiary takiego stanowiska. Stanowiska postojowe dla samochodów osobowych powinny mieć co najmniej szerokość 2,3 m i długość 5 m, przy czym dla samochodów użytkowanych przez osoby niepełnosprawne szerokość stanowiska powinna wynosić co najmniej 3,6 m i długość 5 m, a w przypadku usytuowania wzdłuż jezdni - długość co najmniej 6 m i szerokość co najmniej 3,6 m, z możliwością jej ograniczenia do 2,3 m w przypadku zapewnienia możliwości korzystania z przylegającego dojścia lub ciągu pieszo-jezdnego. Miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych są malowane niebieską farbą.
Oznaczenie miejsca parkingowego dla osób niepełnosprawnych lub osób ich przewożących to zestaw znak pionowy B-18-a wraz z tabliczką T-29 oraz znak poziomy
Na podstawie Art. 13b ust. 4 pkt 2 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz.U. z 2007r. Nr 19, poz. 115 z późn. zm) "rada gminy (rada miasta), ustalając strefę płatnego parkowania może wprowadzić opłaty abonamentowe lub zryczałtowane oraz zerową stawkę opłaty dla niektórych użytkowników drogi".
Standardem już staje się iż w uchwałach rad gminy (miast) dla osób niepełnosprawnych stawka za parkowanie jest zerowa, i nie muszą one ponosić żadnych kosztów związanych z parkowaniem. Powyższa reguła jest także stosowana, nie tylko przy wyznaczaniu opłat za korzystanie z miejsc postojowych przy drogach publicznych, lecz także w przypadku ustalania opłaty za korzystanie parkingów miejskich.
W tej samej kategorii
- 5 przedmiotów, które zawsze powinieneś mieć w swoim samochodzie
- Montaż lustra drogowego krok po kroku – zrób to sam!
- Nowe przepisy ruchu drogowego 2021- sprawdź 3 najważniejsze zmiany!
- Jaki najazd na krawężnik zamontować, aby ułatwić sobie wjazd do garażu lub posesji?
- Lustro drogowe – jak załatwić jego montaż w miejscu o ograniczonej widoczności?