Hurtownia drogowa

Postępowanie na miejscu wypadku – czy wiesz, jak zareagować?

Zdarzenie drogowe, w którym ucierpiały zarówno pojazdy, jak i osoby, jest nazywane wypadkiem. Jeśli jesteśmy jego świadkami lub uczestnikami – a przy tym nie odnieśliśmy żadnych poważniejszych obrażeń – musimy podjąć określone, zdecydowane kroki. Od naszego postępowania w razie wypadku drogowego zależy bowiem zdrowie, a niekiedy także życie poszkodowanych. Jak zareagować w takiej sytuacji?

Ogólne zasady postępowania na miejscu wypadku

Jeśli doszło do wypadku drogowego, musimy pozostawić samochody i ich rozrzucone części tam, gdzie je zastaliśmy. Ułatwi to późniejsze przeprowadzenie policyjnego dochodzenia. Nasze postępowanie na miejscu wypadku powinno w pierwszej kolejności objąć zabezpieczenie obszaru działania oraz sprawdzenie stanu osób poszkodowanych. Musimy pamiętać o zachowaniu zimnej krwi i przemyślanym działaniu, zwiększającym skuteczność prowadzonych przez nas czynności.

Jak krok po kroku udzielić pierwszej pomocy?

Algorytm postępowania na miejscu wypadku

W razie wypadku warto zaangażować w pomoc innych świadków lub uczestników, którzy nie odnieśli większych obrażeń. Taka współpraca pozwoli nam sprawniej zająć się rannymi i nieprzytomnymi poszkodowanymi. Pamiętajmy, że jako świadkowie mamy prawny obowiązek udzielenia pomocy, a karą za jej zaniechanie są nawet 3 lata więzienia. 

Jak postępować na miejscu wypadku?

  1. 1. Wyłączamy swój samochód, pamiętając o uruchomieniu świateł awaryjnych i zaciągnięciu hamulca ręcznego. W razie potrzeby auto możemy wykorzystać do zabezpieczenia miejsca zdarzenia. Zakładamy kamizelkę ratunkową oraz lateksowe rękawiczki.
  2. 2. Ustawiamy trójkąt awaryjny, ostrzegający nadjeżdżających kierowców. W obszarze zabudowanym umieszczamy go tuż za strefą wypadku, poza nim – 30-50 metrów dalej, natomiast na autostradzie i drodze ekspresowej – około 100 metrów za pojazdem.
  3. 3. Następny krok obejmujący postępowanie na miejscu zdarzenia to wyłączenie silnika i wyjęcie kluczyka z samochodów biorących udział w wypadku. Klucze do nich pozostawiamy za przednią szybą. W miarę możliwości odłączamy także akumulatory w uszkodzonych pojazdach.
  4. 4. Kolejną czynnością jest ocena stanu poszkodowanych. Sprawdzamy, czy są ranni, przytomni, jaka jest ich liczba oraz orientacyjny wiek. Informacje te będą nam niezbędne w trakcie wzywania profesjonalnej pomocy.
  5. 5. Dzwonimy pod numer 112, powiadamiając o zaistniałej sytuacji. Jeśli są inni świadkowie, wyznaczamy konkretną osobę, nakazując jej kontakt pod numerem alarmowym.
  6. 6. Po zawiadomieniu służb, możemy zająć się rannymi. Schemat postępowania w ramach pierwszej pomocy obejmuje przede wszystkim tamowanie krwotoków oraz przywrócenie oddychania i krążenia za pomocą resuscytacji krążeniowo-oddechowej.
  7. 7. Niezbędne postępowanie na miejscu wypadku kontynuujemy aż do przyjazdu służb ratowniczych i przekazania poszkodowanych pod ich opiekę.

Nasze postępowanie w razie wypadku drogowego ma niebagatelny wpływ na przeżycie i możliwość powrotu do zdrowia rannych uczestników. Będąc jego świadkiem lub biorąc w nim udział, musimy przede wszystkim zadbać o własne bezpieczeństwo oraz wdrożyć algorytm postępowania ratowniczego. Dzięki temu ograniczymy możliwe następstwa zdarzenia, unikniemy odpowiedzialności za nieudzielenie pomocy oraz zyskamy własną satysfakcję z uratowania ludzkiego zdrowia lub życia.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

Nowe konto

Masz już konto?
Zaloguj się lub zrestartuj hasło