Hurtownia drogowa

Progi zwalniające – przepisy, które warto znać!

Jednym ze sposobów wymuszenia u kierowców zachowania odpowiedniej prędkości na wyznaczonym fragmencie drogi są progi zwalniające. Przepisy określają m.in.: gdzie można je zamontować oraz o co należy zadbać, by spełniały swoją rolę. Poznaj najważniejsze informacje, o których musisz wiedzieć, jeśli chcesz ograniczyć szybkość jazdy samochodów na drodze.


Progi zwalniające – co mówią przepisy?

Według Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków umieszczania ich na drogach: "Progi zwalniające są urządzeniami bezpieczeństwa ruchu drogowego wykonanymi w formie wygarbienia. Progi zwalniające można stosować w obszarze zabudowanym na drogach następujących klas technicznych: lokalna (L), dojazdowa (D), a także w wyjątkowych przypadkach – zbiorcza (Z)".

Progi zwalniające skutecznie ograniczają prędkość ruchu drogowego na wybranych odcinkach jezdni w obszarze zabudowanym. Są szczególnie ważne w miejscach, gdzie występuje intensywny ruch pieszych, np. na drogach osiedlowych lub w okolicach szkół i szpitali.


Montaż progów zwalniających – podstawa prawna

Wyżej wymienione rozporządzenie wskazuje również na przepisy dotyczące montażu progów zwalniających. Według nich progi zwalniające nie mogą być zainstalowane:

  • - na drogach krajowych i wojewódzkich,

  • - na miejskich drogach ekspresowych, ulicach głównych ruchu przyspieszonego (GP), ulicach głównych (G),

  • - na ulicach i drogach wyjazdowych pojazdów straży pożarnej, stacji pogotowia ratunkowego itp.,

  • - na ulicach i drogach, w przypadku kursowania autobusowej komunikacji pasażerskiej, z wyjątkiem progów wyspowych,

  • - na jezdniach innych niż bitumiczne, jeżeli nie można zastosować oznakowania poziomego P-25,

  • - na łukach dróg i w innych przypadkach, gdy ich obecność może powodować zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego

Przepisy określają również jaką formę i kształt powinny mieć zamontowane progi zwalniające, w jakie odległości muszą być zamontowane oraz jak wygląda ich prawidłowe oznaczenie na drodze.


Wniosek o zamontowanie progów zwalniających

Aby zwiększyć prawdopodobieństwo zachowania bezpiecznej prędkości na wskazanym odcinku drogi przez innych kierowców, warto przygotować wniosek o zamontowanie na drodze progów zwalniających. Tego rodzaju wniosek należy skierować do zarządcy danej drogi. W zależności od jej rodzaju, może to być np. gmina, powiat lub miasto. Skorzystaj z poniższego wzoru na wniosek o montaż progów zwalniających, który przygotowaliśmy.

Wniosek o zamontowanie progów zwalniających

…………….....
Dane nadawcy

………………….....
Miejscowość, data

................…...
Dane adresata

WNIOSEK

w sprawie zainstalowania progu zwalniającego ……………..................

(należy wpisać dokładną lokalizację, np. na ulicy Krakowskiej)

Wnoszę o zwiększenie bezpieczeństwa i ograniczenie prędkości poruszających się samochodów na ul. ………….. (nazwa ulicy) za pomocą montażu progów zwalniających. Wniosek uzasadniam koniecznością wyeliminowana potencjalnego zagrożenia, jakie stwarzają szybko poruszające się pojazdy na tej drodze, mimo istniejącego ograniczenia prędkości. Na zasadność wniosku wpływa także ......…………….........………..…..…..…..…..….….…..….…....….….…..……......…..….…..…..….…....…..…………………...……………………………………………..................................(należy wpisać dodatkowe powody np. duże natężenie ruchu na ulicy, brak chodników, bliskość szkoły itp.)

Uprzejmie proszę o pozytywne rozpatrzenie mojego wniosku.

………………

Podpis



Na pozytywne rozpatrzenie podania może mieć wpływ zebranie i uwzględnienie w nim listy z podpisami mieszkańców danej ulicy, którzy również przychylają się do tej prośby. Złożenie wniosku w imieniu większego grona osób pozwoli zwrócić uwagę na istotną wagę problemu, jakim jest brak progów zwalniających i zbyt szybki ruch pojazdów na danym odcinku drogi.


Zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty, w której znajdziesz progi zwalniające o różnym zastosowaniu i cenach. W razie pytań zachęcamy do skorzystania z darmowej konsultacji – z chęcią doradzimy w wyborze odpowiedniego rodzaju progów.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

Nowe konto

Masz już konto?
Zaloguj się lub zrestartuj hasło