Hurtownia drogowa

Sposoby na parowanie szyb samochodowych od środka

Parujące szyby w aucie to uciążliwy problem, z którym zmaga się każdy kierowca. W okresie jesienno-zimowym, zwłaszcza w naszym klimacie, coraz częściej pada deszcz niż śnieg, więc do samochodu dostaje się dużo wilgoci, co skutkuje zaparowanymi szybami. Jak temu zapobiec i co zrobić, gdy szyby pokryją się parą, a chcemy szybko wyruszyć w drogę?

Przyczyny parowania szyb w aucie

Aby dowiedzieć się, dlaczego parują szyby w naszym samochodzie, wystarczy sobie przypomnieć podstawowe zagadnienia z lekcji fizyki. Kiedy pada deszcz, panuje wysoka wilgotność powietrza, a wilgoć tę wprowadzamy do wnętrza naszego samochodu, chociażby na ubraniach, mokrych butach lub parasolu. To wszystko paruje i osadza się na szybach, ograniczając widoczność w czasie jazdy, co może być bardzo niebezpieczne.

Zanieczyszczony filtr

Praw fizyki nie przezwyciężymy, ale możemy zastosować sposoby, które pomogą nam ograniczyć parowanie szyb. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy w naszym samochodzie nie ma żadnej usterki. Jednym z pierwszych kroków powinno być sprawdzenie stanu filtra kabinowego. Odpowiada on za oczyszczanie powietrza, które trafia do wnętrza pojazdu, a więc pochłania również wilgoć. Jeśli filtr jest zapchany, nie będzie dobrze spełniał swojej funkcji, co może skutkować właśnie nadmiernym osadzaniem się pary wodnej na szybach.

Dywaniki samochodowe

Inną przyczyną nadmiernej wilgoci w aucie mogą być materiałowe dywaniki. Co prawda, lepiej się prezentują niż te wykonane z gumy, jednak zdecydowanie bardziej chłoną wilgoć, która później jest widoczna w postaci osadu na szybach. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie regularne wietrzenie auta i wystawianie dywaników na zewnątrz.

Domowe sposoby na zaparowane szyby w aucie

Istnieją sprawdzone sposoby, które pomogą zapobiec parowaniu szyb w aucie, a wystarczą do nich przedmioty, które znajdziemy w każdym domu. Oto kilka z nich.

Własnoręcznie zrobiony pochłaniacz wilgoci

Do przewiewnego woreczka, skarpetki lub kawałka rajstop wystarczy wsypać sól, ryż lub żwirek dla kota. Mają one właściwości higroskopijne, czyli pochłaniają wilgoć i równocześnie osuszają powietrze. Należy umieścić taki woreczek w jednym ze schowków lub schować pod fotelem, a wyciągnie on nadmiar wilgoci pozostawionej przez mokre buty. Do sporządzenia własnoręcznego osuszacza można także użyć saszetki swojej ulubionej herbaty. Również przyjmie nadmiar wilgotnego powietrza, a przy tym równocześnie zlikwiduje nieprzyjemny zapach. Będzie więc działać jako naturalny odświeżacz powietrza.

Pianka do golenia

Dla niektórych być może dziwnym, ale skutecznym sposobem na parowanie szyb jest użycie pianki do golenia. Trzeba nałożyć ją na szybę, rozetrzeć po całej powierzchni i następnie wypolerować szmatką jak przy myciu. Składniki pianki sprawią, że para nie będzie się osadzać na szklanej powierzchni.

Gotowe środki zapobiegające parowaniu

Jeśli potrzebujemy sprawdzonego i szybkiego sposobu na zapobieganie osadzaniu się pary na szybach, najlepiej jest wybrać gotowe preparaty. Środki określane jako antypara są bardzo łatwe w użyciu – produkt w postaci atomizera lub płynu należy nanieść na szybę i wypolerować ściereczką. Wówczas na naszych oknach samochodowych nie pozostaną smugi, a para nie powinna się osadzać.

Jak szybko pozbyć się pary z szyb?

Przedstawiliśmy już sposoby na zapobieganie parowaniu, ale co zrobić, gdy szyby już są zaparowane? Niektórzy czekają, opuszczają szyby, a jeszcze inni w pośpiechu wycierają mokry nalot suchą szmatką. Jednak zdecydowanie niezawodną metodą na zaparowane szyby jest włączenie klimatyzacji. Wysusza ona powietrze i redukuje wilgoć z wnętrza naszego samochodu. Z tego powodu jeśli nastawimy nawiew na przednią szybę, para zniknie z niej już po kilku minutach.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

Nowe konto

Masz już konto?
Zaloguj się lub zrestartuj hasło