Zmiana opon – wybrać zimowe czy uniwersalne?
Zmiana pór roku oznacza również zmianę opon. Ten temat od lat jest przyczyną dyskusji i licznych pytań na temat tego, jakie opony wybrać. Zimowe są znane od lat i niektórzy nie wyobrażają sobie bez nich jazdy podczas mroźnych miesięcy. Jednak od jakiegoś czasu coraz większą popularnością cieszą się opony wielosezonowe. Czym różnią się od tych przeznaczonych tylko na zimę i czy faktycznie warto je mieć?
Od czego zależy wymiana opon?
Właściwości opon zmieniają się w zależności od temperatury, a to bezpośrednio wpływa na przyczepność i nasze bezpieczeństwo na drodze. Właśnie dla zapewnienia jak najlepszej trakcji zmieniamy je dwa razy w roku. Jednak zawsze pojawia się to samo pytanie – kiedy najlepiej to zrobić? Otóż nie ma konkretnej daty – wszystko zależy od pogody. Jeśli temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza, to jest odpowiedni moment na zamianę ogumienia. Wynika to z faktu, że letnie opony w takiej sytuacji twardnieją, przez co tracą na stabilności i wydłuża się czas hamowania. Z tego powodu w przypadku posiadania tradycyjnych opon konieczna jest zamiana z wersji letniej na zimową.
Właściwości opon zimowych
Co sprawia, że opony zimowe zapewniają lepszą przyczepność w trudnych warunkach atmosferycznych? Przede wszystkim wykonane są z innej mieszanki kauczuku, dzięki czemu nawet w niskich temperaturach zachowują elastyczność. Przez to dostosowują się do trudnych warunków i zapewniają lepszą przyczepność do podłoża.
Różnica jest również widoczna w przypadku bieżnika. Zimowe opony cechują się większą ilością lameli i grubszymi rowkami, które odprowadzają zanieczyszczenia i pozwalają na wdarcie się w strukturę zmarzniętego śniegu. Dzięki temu można na nich jeździć także po błocie pośniegowym czy nawet lodzie, a przyczepność będzie zdecydowanie większa niż w przypadku opon przeznaczonych na ciepłe miesiące.
Cechy opon uniwersalnych
Coraz więcej kierowców skłania się w stronę opon dwusezonowych, a wynika to głównie z przyczyn ekonomicznych. Pomimo tego, że nie są najtańsze, wystarczy mieć jeden komplet, który będzie służył przez cały rok, a nie dwa zestawy, które będzie trzeba wymieniać u wulkanizatora. Zatem wybierając wersję całoroczną, oszczędzamy nie tylko pieniądze, ale również czas spędzony w warsztacie. Właśnie ta wygoda połączona z korzyściami finansowymi jest przyczyną coraz większej popularności opon wielosezonowych.
Trzeba jednak wiedzieć, że opony całoroczne są w pewnym sensie kompromisem. Niestety, w trudnych warunkach atmosferycznych nie będą się tak dobrze sprawowały jak specjalnie stworzone do tego ogumienie. Opony wielosezonowe charakteryzują się również niższym poziomem bieżnika, dlatego nie będą tak długo służyły jak opony na jeden sezon. Przez to, że używa się ich przez cały rok, należy pamiętać o umówieniu się na ich przegląd średnio dwa razy w roku. Wtedy specjalista będzie mógł je odpowiednio wyważyć i sprawdzić szczelność wentyli.
Opony uniwersalne – dla kogo?
Dobór konkretnego modelu opon jest kwestią indywidualną, ponieważ wszystko zależy od naszych potrzeb. Jeśli mieszkamy w mieście i głównie w jego obrębie poruszamy się samochodem, opony wielosezonowe w zupełności wystarczą, a przy okazji zagwarantują wygodę i oszczędność cennego czasu. Natomiast jeśli mamy samochód z silnikiem o pokaźnej mocy i lubimy częste podróżne na dłuższe dystanse, opony zimowe będą właściwym wyborem. Tylko one poradzą sobie na ośnieżonych jezdniach, a przy tym zapewnią maksymalne bezpieczeństwo w wymagających warunkach.
W tej samej kategorii
- 5 przedmiotów, które zawsze powinieneś mieć w swoim samochodzie
- Montaż lustra drogowego krok po kroku – zrób to sam!
- Nowe przepisy ruchu drogowego 2021- sprawdź 3 najważniejsze zmiany!
- Jaki najazd na krawężnik zamontować, aby ułatwić sobie wjazd do garażu lub posesji?
- Lustro drogowe – jak załatwić jego montaż w miejscu o ograniczonej widoczności?